Dogs different size

Artroza czy artretyzm

Artretyzm i artroza brzmią podobnie.
Oba schorzenia mają wpływ na kości, więzadła i stawy. Mają także wiele wspólnych objawów, takich jak sztywność stawów i ból. Zapalenie stawów jest terminem złożonym. Jest używane do opisywania kilku stanów patologicznych, które powodują finalnie zapalenie stawów. W niektórych przypadkach zapalenie może również wpływać na skórę, mięśnie i narządy. Przykłady obejmują zapalenie kości i stawów (OA) i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Artroza inaczej OA (Osteoarthritis). Jest to najczęstszy rodzaj zapalenia stawów spowodowany normalnym zużyciem stawów i chrząstki. Chrząstka jest śliską tkanką, która pokrywa końce twoich kości i pomaga poruszać się stawom. Z biegiem czasu chrząstka może się wycierać, a nawet całkowicie zaniknąć. Powoduje to bezpośredni kontakt kości z kością w stawach, powodując tym samym ból, sztywność, a czasami obrzęk. Artroza może wpływać na każdy staw w organizmie . Najczęściej dotyczy stawów kolanowych i bioder. Ryzyko rozwoju wzrasta wraz z wiekiem.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest procesem postępującym i nie można jej wyleczyć; wszystkie zaangażowane procesy i ich interakcje nie zostały w pełni zbadane i zrozumiane. Jednak najważniejsze znaczenie ma równowaga pomiędzy odnawianiem nowych komórek ,a usuwaniem metabolitów zapalnych, co prowadzi w konsekwencji do cyklu nowych procesów zapalnych i dalszego niszczenia chrząstki w stawie.

Za pomocą terapii celowanej można znacznie spowolnić przebieg choroby. Ważnym punktem jest tutaj przerwanie łańcucha mediatorów zapalnych, które powodują rozkład chrząstki.

wspólne grafika

Objawy

Skąd mam wiedzieć, że mój pies jest chory i jakie rasy są dotknięte chorobą?
Oznaki, że twój pies cierpi na artretyzm lub zapalenie stawów, są złożone. Zasadniczo każdy pies może zachorować w każdej chwili. Według badań z USA należy przyjąć, że co piąty pies zachoruje za zwyrodnienie stawów; uważa się że jest to najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu u psów.

Można wyodrębnić psy z większym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby na podstawowe 4 czynników: wiek, stan ogólny, predyspozycje genetyczne oraz istniejące choroby.

Wiek - ilość płynu stawowego zmniejsza się wraz z wiekiem, pozostawiając w konsekwencji niezabezpieczoną strukturę kości.
Stan ogólny - ze względu na nadmierną masę ciała, a także podczas intensywnych zajęć sportowych lub pracy, stawy mogą być przeciążone (amortyzacja podczas skoków lub biegania po twardych powierzchniach, częste prace przy zimnej i deszczowej pogodzie bez dostatecznego ocieplenia). Proces odnawiania tkanek nie może nadążyć wtedy za procesem niszczenia co powoduje stan zapalny.

Predyspozycje genetyczne - wrodzone problemy ze stawami, takie jak dysplazja stawu łokciowego (ED) lub dysplazja stawu biodrowego (HD) dotyczą najczęściej ras dużych.

Istniejące choroby - po złamaniach kości, zerwaniach więzadeł, zwichnięciu rzepki ryzyko wystąpienia artozy jest większe. Dokładną diagnozę może postawić lekarz weterynarii poprzez wykonanie zdjęć rentgenowskich, artroskopię, ultradźwięki, tomografię, a także przy użyciu rezonansu magnetycznego

Oto kilka wskazówek, które mogą wskazywać na proces chorobowy u Twojego psa:

  • Lizanie lub gryzienie kończyn lub stawów, szczególnie w fazie spoczynkowej bezpośrednio po ruchu
  • Trudności ze wstawaniem
  • Sztywny chód, który uaktywnia się po intensywnym ruchu
  • Unoszenie kończyn, chwiejny chód, szybkie kładzenie się po okresie aktywności ruchowej
  • Unikanie zimnych miejsc, pies preferuje ciepłe pomieszczenia i miękkie legowiska
  • Problemy ze wskoczeniem do samochodu lub na kanapę
  • Unikanie zabawy z ukochaną piłką
  • Pies wykazuje wyraźną kulawiznę, szczególnie po długotrwałym lub ciężkim wysiłku fizycznym
  • Zmiany w budowie mięśniowej, gdy pies kompensuje ograniczenie ruchu (np. zwiększenie obwodu klatki piersiowej, gdy pies podciąga się przednimi nogami z pozycji spoczynkowej, zamiast używać tylnych nóg)

Leczenie

Ponieważ artrozy nie można w 100% wyleczyć, leczenie ma na celu spowolnienie postępu choroby i zminimalizowanie objawów klinicznych (sztywność, ból). W przypadku predyspozycji genetycznych, lekarz weterynarii będzie ukierunkowywał właściciela na opóźnianie i minimalizowanie występowania ewentualnych objawów klinicznych.
Obejmuje to przede wszystkim kontrolę wagi, ograniczanie intensywnego wysiłku fizycznego, a także alternatywne sposoby leczenia, np. fizjoterapia lub akupunktura oraz stosowanie dodatków żywieniowych.

Wraz z postępem choroby konieczne mogą stać się również leki przeciwbólowe lub operacja, ale należy to opóźnić tak długo, jak to tylko możliwe. W przypadku PerNic® Cox pies otrzymuje codziennie skoncentrowaną ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tej grupy tak zwanych kwasów tłuszczowych omega-3, szczególnie kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dekosaheksaenowy (DHA) wykazują działanie hamujące w stosunku do enzymów zapalnych biorących udział w tworzeniu leukotienów i prostaglandyn ( COX-1, COX-2 i LOX-5).

Suplementacja EPA i DHA ma na celu zastąpienie kwasów tłuszczowych omega-6 (które mają działanie zapalne) na kwasy omega-3 w błonach komórkowych, zmniejszając tym samym tworzenie się zapalnych eikozanoidów. (Budsberg i Bartels, 2006)
1) Ponadto, EPA i DHA promują tworzenie aktywnych cząsteczek - resolwin - które mają właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące. (Serhan i Chiang, 2008)

Grafika terapii bólu

Do you Like to move it?